Jdi na obsah Jdi na menu
 


Andreji Nestrašilovi pomáhal Jiří Fischer, v kempu Detroitu získal výborné zkušenosti

1. 1. 2010

Andreji Nestrašilovi pomáhal Jiří Fischer, v kempu Detroitu získal výborné zkušenosti

(REGINA, od našeho zpravodaje) Patří do skupinky mladých českých útočníků, kteří mají z hlediska současného světového hokeje největší perspektivu. Bývalý slávista Andrej Nestrašil odešel před minulou sezonou do zámoří, kde pracuje na tom, aby naplnil velký sen o NHL. Sympatický chlapík je navzdory mládí (narozen 22. února 1991) hlavní zbraní klubu Victoriaville Tigres, kde letos září také Tomáš Kubalík. Nestrašil v tomto ročníku sehrál 33 utkání, v nichž si připsal 37 bodů. Není divu, že na jeho schopnosti spoléhá také reprezentační dvacítka.

Juniory čekal v základní skupině poslední zápas s Ruskem, který rozhodoval o konečném umístění. Předtím dvacítka prohrála se Švédskem a Finskem, bez problémů zdolala Rakousko. "Nebyl to jednoduchý zápas, ale využili jsme pět přesilovek, což je vysoké číslo. Uvědomovali jsme si, že bylo třeba zapracovat ještě na hře v pěti proti pěti," konstatuje Nestrašil.

Zmíněné početní výhody výborně zvládla speciální formace, jejímž členem byl i někdejší slávistický útočník. V obraně hrál jediný bek Vladimír Roth, u modré čáry pracoval ofenzivní Štěpán Novotný. "S Vláďou Rothem se velmi dobře známe ještě ze Slavie, ta spolupráce pořád funguje. Jeden ví o druhém, na ledě z toho těžíme," libuje si.

Výsledek nad nováčkem elitní skupiny potěšil, ale Nestrašil považoval za důležité splnění povinosti. "Je jedno, jestli vyhrajete 7:1 nebo 2:1. Hlavní byly body. Věděli jsme, že když Švédové porazí Rusy, čeká nás na Silvestra rozhodující bitva se sbornou. Přesně to se stalo, pečlivě jsme se na utkání připravovali. Proti Finsku jsme si nechali sebrat velký náskok, o utkání se Švédy ani nemluvím. To nám nevyšlo po všech stránkách," vrací se proti proudu času.

Andrej Nestrašil hraje první šampionát dvacítek, na jaře byl oporou reprezentačního výběru do 18 let na mistrovství světa ve Spojených státech. Šikovný bruslař, jehož zdobí chytrost, koncovka, smysl pro kombinaci, je jedním z mála Čechů, kteří poslední dobou prošli draftem NHL. Nestrašila si v červnu zamluvil Detroit, pražský rodák přišel na řadu jako 75. v pořadí. 

Záhy poté se zúčastnil prvního kempu Red Wings. "Dostal jsem další motivaci. Sedět v kabině vedle hráčů jako Filppula, Draper, Zetterberg - to je úžasné. Kemp probíhal v Traverse City, pro mě to znamenalo ohromnou zkušenost. Uvědomil jsem si, jaký hokej hrají ti nejlepší, v čem musím ještě přidat. Mám před sebou spoustu práce, ale jsem trpělivý. Je mi jasné, že to bude dlouhá cesta," říká o uplatnění v jedné z nejlepších organizacích NHL.

V Detroitu to nemají mladí hráči jednoduché. Své o tom vědí Hudler, Kopecký, Kindl, Leino, Ericsson a další. Všichni sehráli nejprve dost zápasů za farmu v AHL, mezi elitu se prokousávali složitějším způsobem, než by tomu bylo jinde. Ale Nestrašil se toho nebojí. "Obavy nemám. Pokud si mám vysloužit smlouvu, musím být silný po všech stránkách. Jsem připraven na to, že půjde o dlouhý boj," uvědomuje si.

Jeho výhodou je ohromná zarputilost. Útočník, jemuž nikdo neřekne jinak než Andy, tvrdě trénuje. V quebecké juniorské lize má úspěchy, ale hlavní bude, aby se připravil na hokej o kategorii výš -. na hokej lepší, rychlejší, fyzicky náročnější. "Hodně mi pomáhá příprava pod vedením Jirky Fischera. V Detroitu má na starost rozvoj mladých hráčů, jiné kluby NHL nikoho takového nemají. Jirka před dvacítkami přijel do Victoriaville, týden jsme spolu trénovali," připomíná.

Letošní sezona je pro Nestrašila druhou, kterou tráví za Atlantikem. V prvním roce se adaptoval na nové prostředí, teď je v jiné pozici. "Na jednu stranu mám zkušenosti, na druhou si uvědomuju, že se ode mě víc očekává. Je to logické. Ve Victoriaville máme velké plány. Přišel Tomáš Kubalík, daří se nám. Doufám, že po Novém roce ještě proběhnou nějaké výměny, abychom mohli zaútočit na úspěch," hledí do budoucna.

Příchod krajana Kubalíka uvítal. "Vždycky je fajn, když si můžete s někým popovídat česky. Považuju za samozřejmé, že Evropan pomůže krajanovi v začátcích. Snažím se o to, ale s Tomášem jsme se domlouvali, že to nesmí být přehnané. Aby nebyl závislý," směje se. Oba čeští vyslanci z Victoriaville jsou nyní velkou zbraní národního týmu dvacetiletých. "Chtěli jsme úspěch. Začátek se nepovedl, ale turnaj končí až posledním zápasem," uzavírá.

Přejít na začátek článku Přejít na předchozí stránku Vytisknout stránku Poslat odkaz na článek mailem Přejít na titulní stránku