V prosinci minulého roku se zdálo, že na všech zásadních tématech se několik svazových komisí shodlo, zbývalo vyřešit několik konkrétních detailů. Mezi ně patřil například i počet účastníků nejvyšší soutěže staršího dorostu.„V této kategorii vzniknou tři osmičlenné skupiny, v nichž se bude hrát čtyřkolově. Následně první čtyři celky z každé skupiny utvoří jednu skupinu, zbytek bude hrát ve druhé skupině. Bude stále o co hrát, protože nejlepší čtyř týmy ze druhé skupiny se rovněž probojují do play off,“ vysvětluje Milan Vacke.
„Zvedne se nám tím kvalita,“ slibuje si pozitivní změnu. U mladšího dorostu se představitelé svazu shodli na třech desetičlenných skupinách, odkud nejlepší dva celky postoupí do závěrečného turnaje o mistra republiky.V juniorské kategorii bude v příštím ročníku působit dvaadvacet mužstev, o rok později však jejich počet klesne na osmnáct. „Zapadá nám do systému podobného pyramidě, jež respektuje biologický vývoj. Ve třetích a čtvrtých třídách bude 115 týmů, v pátých až osmých nastoupí 60 účastníků. Mladší dorost bude mít 30 mužstev, starší dorost 24 celků a junioři 18,“ uvádí Milan Vacke.Na přetřes přišla i otázka cizinců, za které budou v mládežnických soutěžích kluby od nové sezóny platit. „V mladším a starším dorostu bude povolen jeden zahraniční hráč. Pokud půjde o hráče do pole zaplatí oddíl sto tisíc, za brankáře bude poplatek činit dvě stě tisíc. V juniorech bude povolená kvóta cizinců o jednoho hráče vyšší při stejné výši poplatků jako v dorostu,“ přibližuje šéf jedné ze svazových komisí. „Platba se bude týkat všech cizinců, kteří tu budou působit dvě a méně sezón. Zahrnovat se do ni budou i stávající cizinci.“V původním návrhu se také uvažovalo o zrušení povinnosti dvoufázového tréninku během přípravy. „Tuhle otázku jsme nakonec neřešili. Jen bylo domluveno, že vznikne skupina, která vytvoří trenérsko-metodický směr ve všech kategoriích,“ objasňuje.Očekávám bouřlivou diskuzi, ale věřím, že máme vyvážené argumentyMládežnický hokej však nepředstavují pouze nejstarší kategorie, problematika se týká i žáků od těch nejmenších. I zde nedojde k některým úpravám. Tou nejzásadnější je fakt, že se nebude hrát kategorie devátých tříd.Kromě toho se u třeťáků a čtvrťáků nebudou vytvářet tabulky. Lidově řečeno se nebude hrát na výsledky. „Neříkám, že jde o všespásné řešení, ale vycházeli jsme z analýzy, jež nám ukázala řadu problémů,“ líčí Milan Vacke.„Těžko se to dá shrnout do několika vět, neboť jde o velice širokou problematiku. Já osobně očekávám bouřlivou diskuzi, ale věřím, že máme vyvážené argumenty, které obstojí,“ hlásí. K oné debatě nejspíše dojde 6. března v Pardubicích, kde budou s novinkami seznámeni zástupci jednotlivých oddílů.
Co tedy zmiňovaná analýza ukázala? Milan Vacke se snaží alespoň naznačit nejzásadnější výstupy. „Zjistili jsme, že hokej hraje stále méně dětí. Často dochází k rané specializaci. Výkonnost se tím pádem dostává brzy nahoru, ovšem pak již stagnuje. Hraje se na výsledky a tím pádem se používají taktické prvky, které dané věkové kategorii nepřísluší,“ vypráví.„Dochází k velké „úmrtnosti“ hráčů v důsledku předčasného odchodu z malého klubu do velkého,“ pokračuje. Nelze nesouhlasit, že se jedná o zásadní a důležitá fakta, která se jen velmi těžko vysvětlují pomocí několika slov.Milan Vacke však oceňuje, že si řada odpovědných lidí uvědomila, že český hokej má problém. „Jsme rád, že se řada věcí už vidí. Na počátku byla spousta oponentů a zaznívaly i hlasy nechat současný model mládeže,“ vybavuje si.
„Jasné však je, že kromě těchto změn musí přijít také nový trenérsko-metodický směr, který nebude trenérům jen ukládat, co mají s hráči jednotlivých kategorií dělat, a peskovat je, když tomu tak nebude. Zároveň jim musí vysvětlovat, proč mají se svými svěřenci trénovat právě toto,“ uzavírá Milan Vacke.