Jdi na obsah Jdi na menu
 


Závěrečná příprava-Repre 18

6. 3. 2009

Marek Sýkora podstoupil operaci dutin, nyní už chystá soustředění reprezentační osmnáctky

03.03.09 | Autor: Adam Musil

O závěru letošní sezony měl zkušený trenér Marek Sýkora původně jiné představy. Kouč reprezentační dvacítky uzavřel ročník povedeným únorovým turnajem na severu Evropy, později měl coby konzultant pomáhat prvoligovému Chomutovu v boji o extraligu. Bývalý trenér Plzně, Karlových Varů, Slavie, Pardubic či ruského Magnitogorsku také potřeboval vyřešit zdravotní potíže. Rozhodně nečekal, že bude jmenován k reprezentační osmnáctce. Leč stalo se. Po nezdarů juniorů na akci ve Švédsku výkonný výbor svazu rozhodl, že s ročníkem 1991 pojede na mistrovství světa do Spojených států trenérská dvojice Sýkora - Musil.

Od nečekaného rozuzlení uteklo několik dní, Marek Sýkora už zná program závěrečné přípravy a má také připravenou širší nominaci hráčů. Ještě před zahájením prvního soustředění podstoupil šedesátiletý odborník operaci. "V nemocnici mi lékaři čistili dutiny v obličeji, nebyla to příjemná záležitost, ale musel jsem ji podstoupit. Měl jsem určité obavy, jak všechno dopadne, ale teď mohu říci, že to snad bude dobré," konstatuje.

Tento týden bude zveřejněn širší seznam hokejistů, kteří přicházejí v úvahu pro start na mistrovství světa. "Polovinu hráčů znám osobně, o jiných mám dostatek informací. Hokejisty sledoval dlouhodobě kolega František Musil, který je viděl v zápasech ze své pozice skauta Edmontonu. Ještě s generálním manažerem Petrem Míškem si sedneme nad nominací, kterou oznámíme do konce týdne," reaguje Sýkora.

Ostřílený kouč přišel k výběru nečekaně poté, co osmnáctka propadla na akci ve Švédsku. Z funkce byli následně odvoláni trenéři Zdeněk Čech a Radek Kampf, změnil se také realizační tým. Místo Martina Hostáka bude generálním manažerem svazový kouč mládeže Petr Míšek, roli kouče brankářů a videotechnika obsadí jihlavský Petr Jaroš. Maséry a kustody jsou František Ptáček s Vladimírem Malým, lékařem výpravy se stane MUDr. Jiří Dvořák.

Členové reprezentační osmnáctky se poprvé sejdou 16. března, kdy vypukne první kemp v Letňanech. "Rozhodli jsme se tak i vzhledem k rozměrům kluziště. Šampionát se uskuteční ve Spojených státech na menší ledové ploše," vysvětluje Sýkora. Jeho svěřenci sehrají během několik přípravných zápasů. "Dva přátelské duely nás čekají proti mladému týmu jihlavské Dukly, trenér Augusta přiveze výběr do 21 let. Podle vývoje play off extraligy juniorů bychom chtěli nastoupit proti juniorce Sparty či Slavie," přibližuje Marek Sýkora.

Do zámoří odletí výprava 1. dubna, ještě předtím stihne osmnáctka zápas proti Slovensku. Hrát se bude 27. března v Brně. "Ve Spojených státech nás pak čekají poslední dva zápasy, během kempu v Minneapolisu nastoupíme 5. dubna proti Norsku a dva dny poté proti Finsku," konstatuje hlavní kouč. Úvod pražského soustředění bude zpočátku ovlivněno vrcholícím play off extraligy juniorů. "Druhý týden už bychom však měli být kompletní," dodává Sýkora.

V kádru reprezentace do 18 let by zřejmě dostanou šanci také někteří krajánci z kanadsko-amerických juniorských soutěží. "Počítáme s Andrejem Nestrašilem, Adamem Sedlákem a Michalem Hlinkou. Uvidíme, jak si jejich kluby povedou v play off, zda budou hráči k dispozici. Zároveň by mohli přicházet v úvahu také Robin Soudek a Tomáš Rachůnek," přibližuje Marek Sýkora.

Zkušenosti zámořských posil by se měly hodit. Mistrovství světa se hraje premiérově ve Spojených státech, krajánci znají prostředí i hokej na užším ledě. Osmnáctka je nováčkem elitní skupiny šampionátu a tudíž ji čeká velmi těžký program zápasů v základní skupině. Svěřenci trenérů Sýkory a Musila hrají postupně se Švédskem, Švýcarskem, Německem a Kanadou.

Turnaj proběhne ve městech Moorhead a Fargo, která leží nedaleko hranic mezi státy Severní Dakota a Minnesota. "Závěrečný kemp budeme mít v Minneapolisu. Přiletíme 1. dubna, do startu mistrovství světa bude zbývat osm dní. K aklimatizaci by to měla být dostatečná doba. Přesun do dějiště šampionátu posléze uskutečníme autobusem," říká Sýkora.

V nedalekém Grand Forks hrála reprezentační dvacítka mistrovství světa 2005, výběr trenérů Hadamczika a Trličíka tehdy skončil bronzový. Během přípravy na turnaj sehrál juniorský tým zápas se Slováky právě v Moorhead, ovšem tehdy ještě v původní staré hale. Pro mistrovství světa jsou v Moorhead i Fargu k dispozici moderní arény, MS osmnáctiletých se uskuteční ve Spojených státech vůbec poprvé v historii.

Program reprezentační osmnáctky před šampionátem:

Týden od 16. března: první kemp v Letňanech
Týden od 23. března: druhý kemp v Letňanech
17. a 24. března: tréninkové zápasy s Duklou Jihlava
27. března: zápas Česká republika "18" - Slovensko "18 v Brně
30. března: sraz v Praze
1. dubna: odlet do Spojených států
Od 1. - do 7. dubna: závěrečný kemp v Minneapolisu
5. dubna: zápas Česká republika "18" - Norsko "18"
7. dubna: zápas Česká republika "18" - Finsko "18"
8. dubna: přesun do dějiště mistrovství světa

9. - 19. dubna: mistrovství světa osmnáctiletých v USA (Fargo a Moorhead):

Program utkání české osmnáctky v základní skupině MS:

9. dubna: Česká republika "18" - Švédsko "18" (Moorhead, od 16 hodin)
10. dubna: Česká republika "18" - Švýcarsko "18" (Moorhead, od 19:30 hodin)
12. dubna: Česká republika "18" - Německo "18" (Moorhead, od 17 hodin)
13. dubna: Česká republika "18" - Kanada "18" (Fargo, od 16 hodin)

Poznámka: začátky utkání jsou uvedeny v místním čase

Druhou základní skupinu šampionátu tvoří Rusko, USA, Finsko, Slovensko, Norsko. Nejlepší týmy z každé skupiny postoupí do semifinále, druhé a třetí výběry se utkají ve čtvrtfinále. Dvě nejhorší mužstva z každé skupiny budou bojovat o záchranu.

Přejít na začátek článku Přejít na předchozí stránku Vytisknout stránku Poslat odkaz na článek mailem Přejít na titulní stránkuDatum: 03.03.09