Jdi na obsah Jdi na menu
 


KHL chce Karlovy Vary

5. 3. 2009

Rusové chtějí Karlovy Vary v KHL už příští rok, vypadnout prý mohou Voskresensk a Čechov

05.03.09 | Autor: Adam Musil

Není tajemstvím, že vedení karlovarské Energie už několik měsíců jedná o možném vstupu do ruské Kontinentální ligy. Původně se mělo za to, že Západočeši přistoupí do soutěže příští sezonu, pak bylo oznámeno, že vzhledem ke světové ekonomické krizi bude tento krok realizován později. Jak se ovšem zdá, úvahy o startu Karlových Varů v prestižní společnosti stále doutnají pod povrchem. Poslední informace z Ruska hovoří o velkém zájmu, aby loňský vicemistr extraligy přece jen rozšířil startovní pole KHL už před sezonou 2009-10!

V těchto dnech probíhají po celé Evropě zápasy play off, v ruské KHL se hraje o Gagarinův pohár. Nicméně představitelé soutěže s předstihem vedou klíčové rozhovory o další budoucnosti. Aktuální variantou je přistoupení Karlových Varů, naopak se prý moc nepočítá s účastí Chimiku Voskresensk a Vitjazu Podolsk Čechov. Podle deníku Sport-Express mají oba kluby údajně finanční potíže.

Pokud by to byla pravda, je obnova jednání mezi KHL a karlovarskou Energií logická. Zmíněný zdroj uvádí, že další fáze debat proběhne o víkendu 7. a 8. března ve švýcarské Ženevě, kam mají dorazit zástupci ligy, karlovarského klubu i případných sponzorů. "Je pravda, že jsme do Švýcarska pozváni na schůzku s panem Medvěděvem, prezidentem KHL. Ale nevíme, zda to budeme moci realizovat. Hraje se play off, máme spoustu povinností a starostí," říká generální manažer západočeského oddílu Miroslav Vaněk.

Šikovný činovník vede za Energii dlouhodobé rozhovory s ruskými partnery. "Jednání stále pokračují a nic jistého rozhodně není. Dohodli jsme se na spoustě věcí, vlastně téměř na všem. Ale s jedinou výjimkou - a tou jsou peníze. Finanční stránku musíme dořešit, je totiž samozřejmě klíčová," reaguje Vaněk v rozhovoru s hokej.cz.

Situace se má tak, že si vedení karlovarského klubu stanovilo určitou představu o rozpočtu na účast v KHL. Zástupci soutěže ovšem naznačují, že nutných prostředků by mohlo být ve skutečnosti méně. "V první fázi jsme byli smířeni s tím, že do projektu příští sezonu nepůjdeme. Bylo nám řečeno, že se nic dít nebude vzhledem k ekonomické krizi. Poslední dobou ale byly debaty obnoveny. Rusové mají zájem, aby se naše účast podařila," popisuje Vaněk.

Start hokejistů Karlových Varů v Kontinentální lize samozřejmě bude vyžadovat patřičné ekonomické náklady. Letecká přeprava, ubytování, platy hráčů, dostatečné zázemí. V západočeckých lázních tohle dobře vědí a jsou obezřetní. Neradi by se pustili do nějakého dobrodružství za každou cenu. "Ze strany KHL máme nyní několik ujištění, že existuje o Karlovy Vary v KHL velký zájem. Pravidelně jednáme s panem Medvěděvem i viceprezidentem ligy panem Šalajevem. Naznačují, že by nás v lize rádi viděli," připouští Vaněk.

Karlovy Vary byly dopředu vybrány s určitým záměrem. Ve městě žije silná ruská komunita, město je ve velké východní zemi velmi oblíbené. Respekt vzbuzují výsledky klubu v domácí soutěži či na Spenglerově poháru. Karlovy Vary mohou nabídnout letiště, hotely, letos bude otevřeně nová moderní aréna špičkových parametrů.

Rusové získali v předstihu velmi podrobné informace. "Našimi partnery by se měly stát i ruské společnosti, které by docela výrazným způsobem podporovaly naši účast v KHL. Všechno se neustále vyvíjí. Upřímně řečeno, moc v to nevěříme, ale ruská strana tvrdí, že to dáme dohromady a že se věc někonec povede. Uvidíme. Ekonomická krize je sice realitou, nicméně vedení KHL se pokouší hledat cesty, jak soutěž udělat kvalitnější a atraktivnější," říká Vaněk.

Už delší dobu proudí z Ruska spekulace, že ne všechny kluby ustojí nároky loni zavedené Kontinentální ligy. V létě 2008 vzdal start Sverdlovsk, teď to vypadá na Voskresensk a Podolsk Čechov. Jestliže zůstanou dvě volná místa, mohou nastoupit jiné kluby. Především Karlovy Vary, ale ruský deník Sport-Express zmiňuje i dosud nejmenovaný subjekt z Dálného východu. Že by tedy snad tým z Japonska? Nebo z Číny?

Kontinentální liga už co do počtu účastníků patrně nebude expandovat, možná dojde k menšímu snížení startovního pole. Představitelé ligy ale opakovaně naznačili, že by chtěli získat oddíly z jiných evropských zemí. Lidé z KHL v minulosti jednali se dvěma finskými celky a jedním švédským týmem, v úvahu přicházel německý Berlín, rakouský Salcburk. Mluví se o druhém zástupci Běloruska. A podobně.

Ačkoli globální finanční potíže trápí i Rusko, a některé kluby mohou mít určité potíže, projekt Kontinentální ligy to neohrozí Rusové ho nenechají padnout i proto, že za ním silné společnosti včetně Gazpromu, který řídí právě prezident KHL Alexander Medvěděv. Debaty o příštím ročníku běží racionálním směrem, deník Sport-Express už dokonce zveřejnil možné rozdělení klubů, jež by víc odpovídalo geografickým podmínkám.

V tzv. evropské divizi by mohly hrát Dynamo Minsk, Petrohrad, Jaroslavl, Čerepovec a Karlovy Vary. Centrální divizi by tvořily Dynamo Moskva, Spartak Moskva, CSKA Moskva, Atlant, Balašicha a Nižnyj Novgorod. Do povolžsko-uralské skupiny zmíněný list zařadil Kazaň, Nižněkamsk, Magnitogorsk, Čeljabinsk, Togliatti. A do tzv. sibiřské divize pak Ufu, Novosibirsk, Omsk, Astanu, Novokuzněck, Chabarovsk.

Kdyby byla skutečně uzavřena dohoda mezi vedením KHL a představiteli Energie, šlo by na české hokejové poměry o revoluční novinku. Dosud nikdy se nestalo, aby nějaký náš tým hrál dlouhodobou soutěž v jiné zemi. Karlovarští by v tom případě nejspíš oprášili jeden z původních plánů o sestavení dvou mužstev. Jedno by hrálo KHL, druhé domácí extraligu. Ovšem to hodně předbíháme. "Žádné rozhodnutí dosud nepadlo. Jednáme dál, teď se hlavně věnujeme play off. Opravdu těžko říci, jestli už jednou odložený projekt nakonec vyjde," uzavírá Miroslav Vaněk.

Přejít na začátek článku Přejít na předchozí stránku Vytisknout stránku Poslat odkaz na článek mailem Přejít na titulní stránkuDatum: 05.03.09